Okolí

Olomouc patří mezi univerzitní město v České republice, je to metropole Hané a celé Moravy. Ve městě žije přibližně 101 tisíc obyvatel.

Jako jedna z největších památkových rezervací v České republice, nabízí město mnoho příležitostí, co zde a v okolí podniknout. Můžete nahlédnout pod pokličku historie Vlastivědného Muzea. Pro rodiny s dětmi je oblíbený Svatý Kopeček a ZOO, moderní aquapark nebo můžete zvolit projížďku po některé cyklostezce. V neposlední řadě již i na Hané můžete najít kvalitní shopping centra. 

Mezi významné památky patří sloup Nejsvětější Trojice, který je zapsán od roku 2000 na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Dále Terezská brána, která vznikla v roce 1752 při budování pevnostního opevnění města a byla pojmenována na počest císařovny Marie Terezie v roce 1754 při příležitosti její návštěvy Olomouce. Byla postavena do středu mezi 2 starší brány, které měly jako celek vytvořit obranný systém města před nepřítelem. Místo, které nesmíte nikdy vynechat při svém putování za historií, je Olomoucký hrad, jeden z nejvýznamnějších hradních areálů. Součástí hradu je Katedrála sv. Václava, pojmenována po posledním Přemyslovci, Václavovi III., který byl zavražděn v sousedním objektu. A hlavně Arcidiecézní Muzeum, které ve Vás svými exponáty zanechá hluboký zážitek. Arcidiecézní muzeum získalo jako první v České republice prestižní ocenění „Evropské dědictví" a je tak jednou z devíti evropských pamětihodností oslavující historii. Navštívit můžete také radnici s orlojem, kašny a sloupy, olomouckou pevnost, domy s paláci a v neposlední řadě židovské památky na Palachově náměstí, kde kdysi bývala Židovská synagoga.

Srdce Hané je velmi bohaté na pamětihodnosti. Necelých 35 km od Olomouce se nachází hrad Bouzov, hrad Sovinec a Helfštýn, proslulý každoročním setkáním uměleckých kovářů Hefaiston. Nedaleko Olomouce leží zámek Náměšť na Hané, kde jsou vystaveny kočáry olomouckých arcibiskupů a biskupů. Historické kočáry můžete obdivovat také v nedalekém muzeu umístěném u zámku v Čechách pod Kosířem. Dobrodružnější povahy by neměly opominout Mladečské a Javořičské jeskyně. Pokud toužíte nasát historii, zajeďte do hanáckého skanzenu v Příkazech, který Vám přiblíží život a řemesla hanácké vesnice.